Jakie wybrać oprawki dla dzieci?

Posted on

Okulary to czasem konieczność i jednocześnie ozdoba nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Coraz więcej dzieci potrzebuje okularów korekcyjnych. Jakie oprawki będą dla nich najlepsze?

Oprawki dziecięce to dbałość o zdrowie dziecka

Dzieci także cenią sobie walory estetyczne okularów i chcą wyglądać modnie i estetycznej. Człowiek producenci oprawek korekcyjnych, również produkują oprawki dla dzieci, jak na przykład Polaroid czy Ray-Ban, a także Fielmann. Moda okularowa jest obecnie dostępna dla wszystkich. Rodzice bardzo dbają, aby dzieci miały takie okulary, które będą wygodne, ale i modne i wygodne dla dziecka. Kolorowe okulary będą idealne dla dziecka, a akcent kolorystyczny może być nie tylko na oprawce, ale i na zausznikach. Nie każde dziecko lubi oprawki w kolorze, niektórym może bardziej się spodobać ciekawy motyw bajkowy lub zwierzęcy na zausznikach. Wdzięczne oprawki dla dzieci sprawią, że dziecko nie będzie chciało się rozstawać z okularami i nie będzie ich traktować jak zło konieczne, tylko miły dodatek.

Okulary to czasem konieczność i jednocześnie ozdoba nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci

Jakie powinny być oprawki dla dzieci?

Najważniejsza cecha to ich wygoda i stabilność. Oprawki dla dzieci muszą dobrze trzymać się na swoim miejscu, czyli być stabilne. Dzieci są najczęściej w ruchu i jeśli ten warunek nie będzie spełniony, to okulary się nie sprawdzą. Czy będą to zajęcia wymagające patrzenia do książki czy też gry sportowe, oprawki muszą leżeć idealnie i zapewniać komfort. Po drugie, okulary dla dzieci powinny być lekkie, aby w żaden sposób nie obciążały dziecka, na przykład powodując dyskomfort. Ponadto dużym powodzeniem cieszą się oprawki wykonane z materiału, który może się wyginać i rozciągać. Ta kwestia jest niebagatelna dla dzieci, które są w ciągłym ruchu i nie zwracają uwagi na ochronę okularów.

Czy dziecko będzie używać okularów w trakcie wyjścia na zewnątrz? Jeśli tak, to warto aby soczewka była fotochromowa i ściemniały się w odpowiedni na warunki za oknem, promienie słoneczne. Most okularów musi być dobrze dopasowany, aby zapobiec zsuwaniu się okularów i trzeba również zadecydować czy będą to okulary plastikowe czy metalowe. Obecnie metalowe oprawki są projektowane tak, aby zachować jak największą elastyczność. Jak widać, producenci są przygotowani na potrzeby wymagających najmłodszych użytkowników.

Co jeszcze należy wiedzieć o oprawkach dla dzieci?


Dobór oprawie w dużej mierzy zależy też od wieku dziecka (więcej w tym wpisie) . Dla najmłodszych dzieci liczy się przede wszystkim wygoda i elastyczność. Elastyczne oprawki okularowe to podstawa dla dzieci kilkuletnich, które nie mają większej kontroli nad okularami i jeśli będą niewygodne, to nie będą chciały ich nosić. W przypadku nieco starszych dzieci, zwraca się już większą uwagę na design okularów, a czołowej producenci oprawek dla dzieci, produkują linie z zausznikami z bohaterami bajek czy filmów. Jest to atrakcyjna propozycja dla małych superbohaterów i superbohaterek, którzy uwielbiają animowane postacie. Słynne motywy na zausznikach sprawią, że dziecko będzie z przyjemnością ubierać takie okulary i z dumą nosić je na codziennie.

Warto dodać, że nie zawsze jest łatwo zauważyć, że dziecko potrzebuje okularów i raczej nie powie samo, że gorzej widzi. Jakie oznaki mogą wskazywać na potrzebę noszenia okularów? Są to zazwyczaj bliskie siadanie przy telewizorze, pocieranie oczu, ból oczu przy ekranach, nadwrażliwość na światło. Uważna obserwacja dziecka i badanie wzroku powinny być obowiązkowe dla każdego malucha, tak aby niczego nie zaniedbać i zapewnić dziecku oczekiwany komfort i warunki do rozwoju i zabawy.